Змішувач з датчиком, або сенсорний змішувач для умивальника, відрізняється від звичайного відсутністю вентилів, що управляють, або важеля. Досить піднести до ізливу руку - і відразу ж потече вода. Дуже частно сенсорні пристрої (їх також називають автоматичними) забезпечені термостатом, оскільки температуру води користувачі за своїм бажанням не можуть міняти. Вона встановлюється заздалегідь.
Автоматичні змішувачі - найдорожчий вид подібних пристроїв. Якщо є необхідність купити змішувач для умивальника недорого, краще звернути увагу на звичайні механічні моделі. Проте в деяких випадках без змішувача з датчиком не обійтися.
Датчики можуть бути:
на основі фотоелементів - варіант, що найчастіше зустрічається. Відстань спрацьовування (зона чутливості пристрою) складає 10-30 см і настроюється заздалегідь. Після того, як користувач підніс руку до ізливу, вода потече через пару секунд і припинить текти через такий же час після їх відсутності в зоні чутливості;
інфрачервоними. Вдосконаленіший пристрій. Температура, натиск води регулюються схованим під корпусом невеликим гвинтом або зовнішнім важелем. У деяких моделях можна міняти температуру води, піднімаючи руки або опускаючи під струменем (коштують вони дуже дорого);
з пьєзоелементом - найрідкісніший варіант, використовуваний в змішувачах. Принцип дії - при натисненні на гладкий хромований корпус кристали, що знаходяться під його поверхнею, зміщуються, створюючи тертям слабкий електричний розряд. Тож їхнє місце застосування - там, де потрібна особлива вандалостійкість.
Найчастіше живлення сенсорних змішувачів просто і безпечно здійснюється від батарей, рідше - від мережі. В середньому батареї для таких пристроїв дієві для 4000 включень (виключень) в місяць, тобто не менше 130 раз на день. Звичайна гарантія на елементи - два роки. Тому часта заміна їх не потрібна.
Плюси автоматичних змішувачів :
- висока гігієнічність, оскільки не треба торкатися до них руками. Ця властивість особливо цінна в туалетах громадських закладів;
- значна економія води завдяки її автоматичному включенню (відключенню);
- вандалостійкість (не потрібні крани для умивальника, всі деталі розташовані всередині корпусу);
- внаслідок відсутності рухливих деталей - тривалий термін служби (15-20 років).
Установка сенсорних пристроїв особливо актуальна в громадських місцях з великою прохідністю - супермаркетах, поліклініках, соціальних установах, кафе, ресторанах. У домашніх умовах використовувати автоматичний змішувач для умивальника або кухонної раковини також дуже зручно, але через високу вартість популярністю побутові моделі не користуються.