Насос для опалювання, примусово перекачуючи воду в трубах теплосистеми, значно покращує обігрів будинку, дозволяє економити витрати електрики, дрів або газу. Залежно від конструкційних особливостей насоси циркуляційні підрозділяються на агрегати з ротором або так званим "мокрим", або "сухим":
- у перших - "мокрих" - ротор з носієм тепла (водою) контактує безпосередньо. З цієї причини для них застосовується виключно горизонтальна установка. Усі внутрішні деталі поміщені в корпус (склянку) з металу;
- у моделях "сухих" з водою контактує тільки крильчатка, а безпосередньо ротор від рідини відділяють кільця ущільнювачів.
"Мокрий" насос або "сухий": відмінності, плюси, мінуси
Помітна відразу відмінність - "мокрі" агрегати коштують значно дешевше "сухих". Ще їхні однозначні достоїнства:
- не потребують постійного техобслуговування. Якісь поломки в них, як у будь-якій техніці, можливі, але планових обов'язкових оглядів або заміни деталей вони не вимагають;
- безшумні в роботі - дуже важливий чинник, особливо в нічний час доби.
До відносних недоліків циркуляційного насоса для опалювання "мокрого" виду відносять порівняно невисокий ККД - близько 50 %. Проте для невеликого приватного домоволодіннь, протяжність трубопроводу в яких не перевищує 200 метрів, такий показник достатній. Сильний натиск з високим тиском в домашніх умовах не є необхідністю. Тому для будинку площею не більше 150 кв. метрів рекомендується купити насос для опалювання з "мокрим" ротором.
ККД "сухого" насоса складає близько 80 %. Вони споживають менше електроенергії для роботи, тому їх вигідно використовувати при великій протяжності теплотрубопровода - більше 200 метрів. Крім того, температура перекачуваного носія може також може досягати 110-115 °C (у насосів для опалювання циркуляційних "мокрого" типу межа температури води - 90-95 °C).
До недоліків "сухих" насосів відносяться:
- чимала ціна;
- необхідність регулярної зміни кілець ущільнювачів - орієнтовно раз в три роки, але на цей термін впливає якість перекачуваної води (що більше вона містить твердих часток, то швидше ущільнювачі виходять з ладу);
- видаваний при роботі сильний шум, через що агрегати поміщають в підвал або інше окреме приміщення.
Таким чином "сухі" агрегати більше застосовні у великих будівлях (у тому числі виробничих), де протяжність теплотрубопровода складає не одну сотню метрів. Хороші подібні пристрої і в приватному домоволодінні для ув'язки в одну опалювальну систему і будинку, і гаража, хозпристройки, розташованих поруч один з одним (якщо довжина усієї опалювальної системи більше 200 метрів).
Основні чинники для розрахунку характеристик насоса
При купівлі циркуляційного насоса для опалювання - як же вибрати оптимальний варіант? Для цього за спеціальними формулами розраховують необхідну продуктивність пристрою і його натиск. Агрегат має перекачувати воду так швидко, щоб найвидаленіший радіатор залишався досить теплим, але запас продуктивності, що впливає на ціну пристрою, був невеликим. Фахівці радять враховувати в розрахунках також максимум довжини подання (обратки) в найдовшій гілці плюс опір замочної арматури і деякі інші чинники.
Додаткові функції опалювальних насосів
Зручні опції спрощують користування водяним насосом для опалювання, роблять його максимальним зручним. Приміром, пристрої, оснащені автоматичним режимом роботи, дозволяють запускати мотор в певний час (наприклад, на уранішні години, щоб до моменту підйому мешканців будинку він був добре прогрітий).
Дисплей зручним чином відображає актуальну температуру носія, натиск, продуктивність. У вдосконалених моделях на дисплей виводиться сповіщення про проблему в трубопроводі.
Спарена конструкція з двох робочих коліс підходить для ситуацій, коли вода, циркулююча в трубах, не чиста, містить багато домішок. У такому разі при виході з ладу одного колеса продовжує працювати інше. Як і дисплей, така опція здорожує вартість конструкції, але в деяких ситуаціях без неї не обійтися. Наприклад, якщо в систему опалювання включені хозприміщення з тваринами, птахом, які можуть загинути в холоді, купити циркуляційний насос для опалювання з двома робочими колесами - конструктивне рішення.
Клемні коробки
Один з варіантів установки описуваного пристрою - використання клемної коробки циркуляційного насоса. За способом монтажу вони бувають для відкритої установки і прихованої у бетон, в штукатурку. Зазвичай колодка призначена для комутованого дроту найбільшого перерізу (35 мм) і на число точних поєднань від 7 до 12 штук. Купити клемну коробку циркуляційного насоса відомих фірм Grundfos і Wilo для підключення пристрою до електромережі ви також можете в нашому магазині.