Саме кухонний змішувач використовується найчастіше - приготування їжі і миття посуду займає немало часу, особливо у великих сім'ях. Відповідно пристрій має бути не лише зручним в користуванні, але й надійним, довговічним, зберігати гарний вигляд без постійного чищення. Щоб вибрати змішувач для кухні, найкращий для конкретних умов, слід звернути увагу на ряд обов'язкових його характеристик.
Відмінності за типом управління
Для кухонних робіт використовуються змішувачі таких видів:
одинважільні - найпопулярніші на сьогодні. Дозволяють одним пальцем, навіть ліктем відкрити, закрити воду, скоректувати її температуру. Дуже зручно, коли під час готування обидві руки бувають брудними;
двохвентильні - звичні старшому поколінню пристрої з двома вентилями для холодної, гарячої води. Незважаючи на видимі недоліки в регулюванні її температури (треба кожного разу повертати обидва, витрачаючи час на підбір), багато користувачів вважають за краще купити змішувач для кухні саме такого типу. Причина - простота і дешевизна ремонту. Головна причина протікань - зношування гумової прокладки всередині. Для видалення поломки досить замінити її, що є простою і недорогою справою. На відміну від проблем з одинважільним пристроєм, який при будь-яких проблемах (поломка картріджа усередині) треба міняти цілком. Втім, надійніший змішувач к керамічними прокладками також підлягає лише повній заміні при поломці;
з термостатом - такі, що підтримують і відразу видають воду необхідної, заздалегідь вибраної, температури. На кухні такі пристрої застосовуються рідше, ніж у ванні або душовій кабіні. Коштують вони дорого, а для кухонних робіт буває потрібна то холодна, то, навпаки, гаряча вода.
Розміри і види ізливів
За розміром ізливи бувають високими (вище 25 см), середніми (12-25 см) і низькими (менше 12 см у висоту). Цей параметр підбирають одночасно з глибиною мийки, оскільки при падінні потоку з великої висоти вода в неглибоких раковинах сильно розбризкується. Високі ізливи підходять для чаш глибиною 20 і більше сантиметрів.
Сучасні виробники постійно удосконалюють форму ізливів. Зокрема пропонують купити кран на кухню зі змінюваною геометрією ізлива, телескопічний. Вони немов складені з декількох трубок, міцно сполучених. Можна міняти їхню висоту і нахил. Мінус подібних виробів - недолік надійності. Що більше з'єднань, то більше приводів для протікань. Вдосконаленіший їхній вид - шланговий ізлив на рухливому утримувачі.
Різновид такого кухонного змішувача - висувний. Він за виглядом нагадує гнучкий шланг, що ховається всередині короткого декоративного крану. Довжина шланга - мінімум метр - дозволяє набирати воду, не ставлячи посуд в раковину.
При виборі змішувача важливо врахувати вид сопла ізлива. Навіть звичайний змішувач для кухні на дві води може бути оснащений невеликим аератором. Змішуючи воду з повітрям, вони, не знижуючи натиску струменя, значно економлять її витрату. Вдосконалені аератори з регульованим розташуванням грат дозволяють міняти щільність суміші води і повітря. Популярні також сопла з опцією зміни напряму водного потоку.
Любителів оригінального дизайну інтер'єру на кухні зацікавить світлодіодна підсвітка на кран. Змішувач для кухні із гнучким ізливом і підсвіткою зробить процес миття посуду привабливим не лише для дітей, але й для дорослих.
Ще одне важливе доповнення, що дозволяє надовго подовжити термін служби пристрою, - оснащення його фільтром для води. Не говорячи вже про те, що вода, що пройшла через змішувач для кухні з фільтром, набагато чистіше, безпечніше для здоров'я.
Матеріал
Найдешевший і найлегший варіант - пластик. Незважаючи на недовговічність, плюси у пластикового змішувача є. Це його дешевизна і відсутність схильності до іржі. Такий пристрій може прослужити недовгий час. Зазвичай його придбавають для тимчасового житла, дачі.
Китайські змішувачі, що заповнили ринок, частенько виготовлені з силуміну - суміші алюмінію і кремнію. Термін їхньої служби невеликий, максимум рік. Деякі виробники встановлюють в змішувачі з металосплавів деталі з силуміну. Вони також швидко виходять з ладу. У будь-якому випадку легка вага пристрою має насторожити покупця. Такі вироби якісними не бувають.
Найпоширеніші ж, затребувані нині - змішувачі латунні. Вони міцні, довговічні, корозії практично не схильні, відносно недорогі. Покриття на них буває традиційним хромованим, нікельованим або модним емалевим. Дорожчі пристрої покривають бронзовим напиленням і навіть позолотою.
Модним нині являється і декоративне покриття з кераміки, граніту. Камінь може бути натуральним або синтетичним (таким же на вигляд, але набагато дешевшим за ціною). Вони відмінно комбінуються з кам'яними, керамічними мийками, кухонними стільницями і легкі у догляді. На їхній матовій поверхні менше, ніж на хромі або нікелі, видно сліди води й пальців. Їхній мінус - висока вартість і вища крихкість.