Біологічно активні добавки до їжі, або скорочено бади, ‒ препарати, створені для заповнення в раціоні людини важливих речовин, яких не вистачає ‒ вітамінів, харчових волокон, мінеральних елементів, амінокислот. Постійний дефіцит мікронутрієнтів може викликати не лише нескороминуще почуття втоми, але й розвиток хронічних захворювань. Правильне включення біологічно активних добавок до їжі в щоденний раціон допомагає зміцнити захист організму, підвищити якість життя.
Різноманітність біодобавок і їх класифікація
Бади підрозділяють на групи за їхнім складом, фізіологічніою дією, способом виробництва. Така класифікація досить умовна, оскільки багато препаратів є складною комбінацією складових. Важливо розуміти, що харчові біодобавки:
- по-перше, не є заміною регуляторних систем організму. Вони лише усувають дефіцит деяких нутрієнтів в ньому;
- по-друге, їхній підбір має бути індивідуальним, на основі заздалегідь зданих аналізів і консультації з лікарем-фахівцем;
- по-третє, це не чарівні пігулки, що самостійно позбавляють від проблем. Так, бади для схуднення самі собою не позбавлять від зайвих кілограмів без змін в харчовому раціоні і способі життя, але допоможуть добитися результату швидше, якщо докласти власних зусиль.
За цілями використання біологічно активні добавки ділять на основні категорії:
- додаткове джерело корисних інгредієнтів при різного виду порушеннях обміну речовин (вітамінного, вуглеводного, жирового, білкового і інших);
- для нормалізації роботи систем і органів людського організму;
- для профілактики різних захворювань.
Базові складові біодобавок :
- нутріцевтики ‒ відшкодовують дефіцит якоїсь поживної речовини;
- парафармацевтики ‒ речовини для лікування або профілактики різних порушень;
- пробіотики, пребіотики ‒ корисні бактерії для поліпшення засвоєння поживних речовин і нормалізації роботи ШКТ.
Приміром, вітаміни для потенції можуть якісно відрізнятися складом і відноситися як до першої, так і до другої групи добавок, їхній вибір залежить від міри статевої дисфункції.
Правильний вибір біодобавок
Бажаючи підтримати хороше самопочуття або поліпшити його, люди частенько включають у свій раціон один або декілька видів добавок, засновуючи свій вибір на рекламі або рекомендаціях знайомих. Таким чином рідко вдається досягти значимих, помітних результатів.
Щоб підібрати найкращі бади для кожної конкретної ситуації, слід враховувати не лише мету прийому, але й індивідуальні чинники ‒ стан здоров'я, вік, міру фізичної активності, образ живлення, наявність шкідливих звичок та інші. Безконтрольний їхній прийом замість користі може завдати шкоди здоров'ю. Так, приміром:
- бади для потенції не можна приймати при захворюваннях серцево-судинної системи, при печінковій, нирковій недостатності;
- зайвий прийом засобів-енергетиків з великими дозами гуарани, кофеїну, ВСАА-комплексу швидко підвищить працездатність і витривалість, але гальмуватиме процеси клітинного самоочищення і підвищить риски розвитку онкологічних проблем;
- дієві бади для зниження холестерину містять статіни й фібрати, протипоказані особам молодше 18 років, вагітним, тим, у кого порушений обмін речовин і є патології жовчного міхура.
Правильно ж підібрані біодобавки не лише покращують загальний стан організму, але й допомагають боротися з багатьма захворюваннями.
Дотримання правил прийому
Вибрати й купити бади, необхідні для збереження здоров'я або поліпшення фізичного стану, ‒ половина справи. Для кожної біодобавки розроблені умови і час прийому для найкращого засвоєння. Вони прописані в анотаціях.
Слід також враховувати і правила поєднання декількох препаратів. Наприклад, біодобавки для схуднення на основі клітковини можуть затримувати засвоєння організмом жирів, тому їх не можна приймати одночасно з жирними поліненасиченими кислотами.
Бад препарати з кальцієм або вітаміном Е приймають окремо від заліза, оскільки вони заважають його засвоєнню. А харчові добавки-антіоксиданти по-різному мають прийматися звичайними людьми і тими, хто регулярно займається спортом з великими навантаженнями. У першому випадку їх п'ють якнайдовше після тренування, а спортсмени ‒ перед їдою до складного тренування.
Препарати для краси
Помірний прийом спеціальних бьюті-біодобавок у поєднанні з правильним способом життя і живлення дозволить отримати привабливіший зовнішній вигляд, позбавитися від недосконалості шкіри, випадання або тьмяності волосся, ламкості нігтьових пластин. Найпопулярніші інгредієнти таких препаратів ‒ гіалуронова кислота, вітаміни C і E, омега, сірка, цинк, кальцій, кератин, колаген.
Варто також пам'ятати, що речовин, які окремо впливають на якийсь один орган або частину тіла, наприклад, виключно на волосся або шкіру, немає. Наш організм ‒ це цілісна система, частини якої взаємозв'язані між собою. Так, біодобавка питний колаген, що розгладжує зморшки, одночасно зміцнює і опорно-руховий апарат. Тобто основний принцип будь-яких подібних додаткових нутрієнтів ‒ зовнішня краса через внутрішнє здоров'я. При комплексному, зваженому підході і підтримці фахівців вони стануть вагомою підмогою зміцнення здоров'я і поліпшення зовнішнього вигляду