Щоб двері самі закривалися плавно, безшумно, на них встановлюють спеціальний пристрій - доводчики дверей. Окрім зручності для користувачів, ще одна їхня корисна функція - зниження навантаження на кріплення дверей, а значить уповільнення зносу і захист від ушкоджень.
Види доводчиков, варіанти їхнього розміщення
У роботі виробів використовуються принципи гідравліки:
- у основі конструкції - пружина в масляному циліндрі (масляне в'язке середовище робить її рух уповільненим);
- прикладене для відкривання дверної стулки зусилля перетворюється на силу, яка перешкоджає швидкому її закриванню (режим демпфування);
- як правило, конструкція доводчика передбачає режим "дохлопування", при якому швидкість закривання сповільнюється або, навпаки, підвищується залежно від того, чи потрібне ефективне закриття для замикання замку.
Асортимент доводчиків на дверях великий і різноманітний. За місцем розміщення вироби можна розділити на наступні групи:
- накладні - монтуються зовні дверного полотна. Велика частина конструктивних елементів для доступу відкрита;
- приховані (вбудовувані) - можуть встановлюватися в дверну раму, в самі двері або в підлогу. Зазвичай потребують створення ніші для установки корпусу доводчика;
- підлогові - кріпляться зовнішньо до підлоги.
Виходячи з принципу функціонування, розрізняють варіанти:
- ковзаючі важільні, коли важіль при русі стулки переміщається в спеціальному пазу;
- колінні - з важелем доладної будови, що складається з двох осей, що згинаються при поворотах дверної стулки;
- зубчасті, в яких на пружину впливає рейковий механізм;
- кулачкові - в особливого профілю кулачком, що стискає пружину при повороті.
Стандартна схема установки припускає кріплення доводчика прямо на дверне полотно. При відкритті стулки дверей усередину важіль монтується на дверну коробку. Якщо назовні - важіль кріплять на полотно, а безпосередньо механізм встановлюють на притолоку.
Вироби можуть бути укомплектовані також електромагнітними фіксаторами, пожежними сигналізаторами, еластичними обмежувачами, задаючими кут відкриття дверних стулок, вітровим гальмом (виключає відкидання дверей при її відкриванні при пориві вітру), можливістю фіксації відкритого положення та іншими. Попри те, що наявність таких додаткових опцій збільшує ціну доводчиків дверей, моделі, оснащені ними, функціональніші і користуються популярністю.
Вибір пристрою
Підбираючи виріб, беруть до уваги:
- вагу дверей, їхню ширину. Від них залежить потужність дверних доводчиків;
- можливість налаштування параметрів. Основні з них - сила і швидкість закриття дверної стулки (зусилля дохлопу, коли на останніх градусах повороту дверей швидкість зростає і є достатньою для замикання замку);
- залежність (чи незалежність) від робочої температури. Цей показник особливо важливий для доводчиків на вхідні двері. Вироби можуть бути розраховані на високу температуру або низьку. Є й універсальні термостійкі варіанти, що функціонують в умовах від - 30 ° до 70° C;
- робочий ресурс виробу (передбачена виробником кількість циклів відкривання/закривання дверей.
Різноманітність доводчиків для розсувних дверей менша, ніж для вхідних або міжкімнатних. Проте принцип їхньої роботи однаковий. Новинкою, що набирає популярність, є петли-доводчики для міжкімнатних дверей, проте їхнє ефективне використання доцільне для легких дверних стулок.
За дизайном моделі дуже різноманітні, але при виборі на перше місце доцільно ставити їхні технічні характеристики. Якщо монтаж механізму виконаний правильно, він служить довго і надійно, забезпечуючи плавне закривання дверного полотна і подовжуючи термін його служби. Робота пристрою також багато в чому залежить від якості установки самих дверей. В ході експлуатації необхідно стежити за навантаженням на доводчик і його станом. У різних температурних режимах коригування може бути необхідним до декількох раз на рік.
Для продовження терміну служби пристроїв не треба "допомагати" їм закриватися або фіксувати дверну стулку у відкритому стані якими-небудь предметами.